Σήμερα οι  μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν σε ζωντανή σύνδεση τη συναυλία της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης.  Μέσα από το μουσικό ταξίδι οι μαθητές μας ήρθαν σε επαφή – σε πραγματικό χρόνο ταυτόχρονα με άλλα σχολεία – με τα μουσικά όργανα της ορχήστρας και γέμισαν με εικόνες και ηχοχρώματα. Στο τέλος της εκδήλωσης έστειλαν ευχαριστήριο μήνυμα στους διοργανωτές της εκδήλωσης, μεταφέροντας τον ενθουσιασμό τους   για την εμπειρία.  Η δράση ολοκληρώθηκε με παιχνίδια αναγνώρισης και αντιστοίχισης μουσικών οργάνων και ήχων.  Στη ζωντανή αυτή σύνδεση με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης οι μαθητές/τριες  παρακολούθησαν ένα ευρηματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τη χρήση εργαλείων ΤΠΕ.

.