Τη Δευτέρα 27 Νοεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη του 6ου Γυμνασίου Κοζάνης στο ΕΝΕΕΓΥΛ Κοζάνης. Η επίσκεψη εντάσσεται πλαίσια των δράσεων συμπερίληψης για την ενίσχυση των ψυχοκοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων των μαθητών/τριών του σχολείου μας μέσα από την αλληλεπίδραση που προσφέρει η συμμετοχή σε κοινές δραστηριότητες με συνομήλικους μαθητές/τριες. Η ανάδειξη της διαφορετικότητας και της μοναδικότητας του καθενός ξεχωριστά αποτελεί βασική προϋπόθεση για την αποδοχή και τη συνεργασία σε μια κοινωνία ίσων δικαιωμάτων και ευκαιριών. Οι μαθητές των δύο σχολείων σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς πραγματοποίησαν παιχνίδια γνωριμίας, μουσικοκινητικά παιχνίδια και παιχνίδια μίμησης, ενώ μικρότερες μικτές ομάδες συνεργάστηκαν και δημιούργησαν χριστουγεννιάτικες κάρτες και στολίδια και παρασκεύασαν εδέσματα ζαχαροπλαστικής τα οποία απόλαυσαν και τα δύο σχολεία. Ακολούθησε ανταλλαγή ευχών για τις γιορτές των Χριστουγέννων και πρόσκληση για επίσκεψη του ΕΝΕΕΓΥΛ στο 6ο Γυμνάσιο. Ευχαριστούμε την Κοινωνική Λειτουργό κυρία Παρασκευή Μωραΐτη,  την Ψυχολόγο, κυρία Ιορδανίδου Μαρία και τη Φιλόλογο του τμήματος ένταξης, κυρία Καρατζέτζου Περιστέρα για τη συνεργασία.