Πέμπτη 15-06-2023 το απόγευμα πραγματοποιήθηκε εργαστήριο ρομποτικής των εκπαιδευτικών του ΕΝΕΕΓΥΛ Κοζάνης στον Πόλο Εκπαιδευτικής Καινοτομίας & ΤΠΕ στην Πτολεμαΐδα.

Ύστερα από ενημέρωση ακολούθησε  επίδειξη των δυνατοτήτων της ρομποτικής σε εκπαιδευτικές εφαρμογές.  Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας στον Πόλο  έχουν την ευκαιρία να βιώσουν την εμπειρία της δράσης και των εφαρμογών της πλατφόρμας Λέγκο (LEGO) EV3  Mindstorms, στη ρομποτική τεχνολογία . Δημιουργούμε περισσότερες ευκαιρίες μάθησης στην τάξη και βοηθούμε τους μαθητές/τριες μας  να αναπτύξουν νέες δεξιότητες για τον 21ο αιώνα και να κατακτήσουν τη δια βίου μάθηση. Ενσωματώνουμε τη ρομποτική στην εκπαιδευτική διαδικασία και προετοιμάζουμε εαυτούς και παιδιά στις απαιτήσεις του αύριο.  Η  εξαιρετική , ενδιαφέρουσα και μοναδική αυτή εμπειρία οφείλεται στους συντελεστές και υπεύθυνους  του Πόλου Εκπαιδευτικής Καινοτομίας ΤΠΕ  κ. Ζουρουφίδη Χ. κλ.ΠΕ86 και κα. Βασιλειάδου Π. κλ.ΠΕ86.