Την Τρίτη 19 Μαρτίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Κοβεντάρειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης όπου συμμετείχαν στην διαδραστική παρουσίαση του βιβλίου της κας  Άννας Σελιδου  “Το σώμα και το στόμα και η μπάμπω τερηδόνα” γύρω από θέματα στοματικής υγιεινής και διατροφικών συνηθειών. Η εκδήλωση οργανώθηκε από τους ιατρούς Οδοντιατρείου του Νοσοκομείου Κοζάνης σε συνεργασία με τον Οδοντιατρικό Σύλλογο Κοζάνης ΟΣΚ, στα πλαίσια των εκδηλώσεων με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Στοματικής Υγείας.

Με αφορμή την εκδήλωση, στα πλαίσια του σχολικού προγράμματος Αγωγής Υγείας, οι μαθητές/τριες με τη βοήθεια των υπεύθυνων εκπαιδευτικών κατασκεύασαν μια μακέτα με οδοντοστοιχία.