Στις 10 Ιανουαρίου 2024  στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε ενημέρωση από την Πυροσβεστική Υπηρεσίας Κοζάνης. Ο εκπρόσωπος της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας παρουσίασε εκτενώς το ρόλο και τις αρμοδιότητες της υπηρεσίας, επικεντρώνοντας ιδιαίτερα στη σημασία της πρόληψης και της ασφαλούς συμπεριφοράς των μαθητών στο σπίτι και στο περιβάλλον.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα κύρια μέτρα πρόληψης πυρκαγιάς, ενώ τους παρουσιάστηκαν και διαφορετικά σενάρια περιπτώσεων πυρκαγιάς. Ο εκπρόσωπος επεσήμανε τα βασικά βήματα που πρέπει να ακολουθήσουν οι μαθητές σε περίπτωση πυρκαγιάς, προκειμένου να εξασφαλίσουν την ασφαλή εκκένωση του κτιρίου. Η παρουσίαση περιελάμβανε επίσης συμβουλές για τον ασφαλή χειρισμό πυροσβεστικών μέσων και την ενεργό συμμετοχή των μαθητών στην προστασία του περιβάλλοντος. Η εκδήλωση προσέφερε  στους μαθητές μια ενδιαφέρουσα εκπαιδευτική εμπειρία η οποία βοήθησε να κατανοήσουν περισσότερο τον σημαντικό ρόλο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας.

Ευχαριστούμε την Πυροσβεστική υπηρεσία για την πολύτιμη εμπειρία που πρόσφερε στους μαθητές μας.