Κάνοντας κλικ στους παρακάτω συνδέσμους θα βρείτε επαναληπτικές ασκήσεις για το μάθημα Γεωμετρία

Μικροπείραμα για την αναγνώριση και ταξινόμηση διαφόρων ειδών γωνιών (οξεία, ορθή, αμβλεία, πλήρης):

Σύνδεσμος_1

Σύντομη περιγραφή του σχεδιαστικού εργαλείου μοιρογνωμόνιο και του τρόπου χρήσης του σε μορφή ιστοσελίδας με εικόνα:

Σύνδεσμος_2

Σύνδεσμος_3

Μικροπείραμα για τη μέτρηση κυρτών και μη κυρτών γωνιών. Οι μαθητές χρησιμοποιώντας ένα εικονικό μοιρογνωμόνιο μετρούν τυχαίες γωνίες στο περιβάλλον λογισμικού και αξιολογούνται για τις απαντήσεις τους:

Σύνδεσμος_4

Μικροπείραμα για την κατασκευή κυρτών και μη κυρτών γωνιών. Οι μαθητές χρησιμοποιώντας ένα εικονικό μοιρογνωμόνιο κατασκευάζουν τυχαίες γωνίες στο περιβάλλον λογισμικού και αξιολογούνται για τις απαντήσεις τους:

Σύνδεσμος_5