Το CodeCombat είναι μια εφαρμογή εκμάθησης αρχών προγραμματισμού που εισάγουν στις βασικές αρχές της python και της java. Είναι μια εφαρμογή  που δίνει έμφαση στο παιχνίδι, πράγμα που το καθιστά κατάλληλο για νεανικό κοινό. Αν σας αρέσουν τα παιχνίδια RPG με γραφικά και καρτούν φαντασίας, σίγουρα θα το απολαύσετε.

Η οθόνη είναι χωρισμένη στα δύο : ένα πρόγραμμα επεξεργασίας κώδικα δεξιά και έναν λαβύρινθο στο αριστερό μισό. Μέσα στο λαβύρινθο είναι ένα avatar-καρτούν το οποίο ο παίκτης μπορεί να ελέγξει τη χρήση ενός περιορισμένου συνόλου εντολών. Οι εντολές πρέπει να πληκτρολογηθούν σωστά για να έχει ο μαθητής τον έλεγχο του avatar. Λανθασμένες εντολές και σφάλματα (όπως να διατάσσει ο μαθητής το avatar για να τρέξει ενάντια σε έναν τοίχο) θα οδηγήσει το avatar στο να χάσει πόντους.

Η εφαρμογή είναι διαθέσιμη [εδώ]