Την Τρίτη 12 Νοεμβρίου, οι μαθητές του ΕΝ.Ε.Ε.Γυ-Λ πραγματοποίησαν τις μαθητικές εκλογές  του Σχολείου μας. Πριν θέσουν οι μαθητές υποψηφιότητα, προηγήθηκε ενημέρωση για το ότι στο πλαίσιο των δικαιωμάτων τους όλοι οι μαθητές ανεξαιρέτως, έχουν το δικαίωμα του «Εκλέγειν και Εκλέγεσθαι», καθώς και για να κατανοήσουν το ρόλο των Μαθητικών Κοινοτήτων στο σχολείο όπως και τις αρμοδιότητες που θα έχουν σε περίπτωση που εκλεγούν. Οι μαθητές βίωσαν όλα τα στάδια της εκλογικής διαδικασίας, η οποία περιελάμβανε την προεκλογική παρουσίαση των υποψηφίων, την παρουσία εφορευτικής επιτροπής που έλεγχε τις ταυτότητες των μαθητών,  ψηφοδέλτια, κάλπη και διαδικασία καταμέτρησης και παρουσίαση του εκλεγμένου μαθητικού συμβουλίου.