Στα πλαίσια του προγράμματος έγιναν  δράσεις που αφορούσαν την ασφαλή χρήση των ηλεκτρονικών υπολογιστών και του διαδικτύου, και την αντιμετώπιση του διαδικτυακού εκφοβισμού. Συγκεκριμένα, οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν δύο on-line ενημερώσεις για Γυμνάσιο και Λύκειο που διοργανώθηκαν από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου (ΙΤΕ)/ Saferinternet4kids, στη συνέχεια πήραν μέρος στους διαγωνισμούς “Πιάσε τη σημαία” και “Γίνε ήρωας του Διαδικτύου”. Συμμετείχαν στη δραστηριότητα “I am safe on-line” του έργου eTwinning “World Games”. Το σχολείο μας ανήκει στο δίκτυο σχολείων- υποστηρικτών της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024 και έλαβε bronze ετικέτα ποιότητας eSafty για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου και των ψηφιακών εργαλείων στο σχολείο.