Το  Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο Λύκειο (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ) Κοζάνης τη σχολική χρονιά 2022-2023 συμμετέχει στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής  του Τμήματος Γεωγραφίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου με τίτλο «Άγριες μέλισσες και άλλοι επικονιαστές στα λουλούδια του τόπου μου». Το έργο είναι συλλογικό. Οι συμμετέχοντες/ουσες εργάστηκαν εντός και εκτός ωραρίου σε καμβά με ακρυλικά χρώματα από 24 Οκτωβρίου 2022 έως 13 Ιανουαρίου 2023. Το θέμα που επέλεξαν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας είναι η μέλισσα στο λουλούδι του κρόκου. Ο κρόκος Κοζάνης, σαφράν ή ζαφορά είναι φυτό της περιοχής γνωστό για την εξαιρετική του ποιότητα, το ζωηρό του χρώμα και την έντονη γεύση του.        Το προτιμούν οι άνθρωποι και οι μέλισσες άγριες και μη. Οι μέλισσες στην Κοζάνη το επισκέπτονται την περίοδο άνθισης και συγκομιδής τον Οκτώβριο και μέχρι τα μέσα Νοεμβρίου.  Έχει διάφορες χρήσεις και η συγκομιδή, η ξήρανση και η συσκευασία του φυτού γίνεται με  μεθόδους  που δεν έχουν αλλάξει από την αρχαιότητα. Το όνομά του θέματος το παρακάτω μαθητικό  έργο « Άγρια μέλισσα στο λουλούδι κρόκος Κοζάνης»