ΓΛΩΣΣΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ? Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ

Τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερες γυναίκες έχουν εισέλθει στην αγορά εργασίας ενώ παράλληλα γίνονται μητέρες και συντηρούν τις οικογένειές τους,Η εργασία της μητέρας επέφερε δραματικές αλλαγές στο οικογενειακό σύστημα, οι  ρόλοι στην  οικογένεια και οι αξίες άλλαξαν.

Τι άλλαξε στην οικογένεια από την εργασία της μητέρας:

• Πλέον εργάζονται και οι δύο γονείς. Η μητέρα λείπει πολλές ώρες απ? το σπίτι.
  • Τις ώρες που απουσιάζει η μητέρα στη δουλειά , τα παιδιά τα αναλαμβάνει κάποια νταντά, γιαγιά ή πηγαίνουν σε βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς.
  • Οι ευθύνες πλέον μοιράζονται, όλα τα μέλη της οικογένειας συμμετέχουν στις δουλειές του σπιτιού, ο σύζυγος αναλαμβάνει πολλές από τις οικιακές εργασίες που παραδοσιακά θεωρούνται  γυναικεία υπόθεση.
  • Η μητέρα συνεισφέρει οικονομικά στο σπίτι.
  • Αποποιείται παραδοσιακές συνήθειες και ρόλους π. χ κέντημα , πλέξιμο, υφαντά, περίτεχνες συνταγές και ασχολείται μόνο με τα  απολύτως απαραίτητα στο σπίτι.
  • Η μητέρα πλέον έχει λόγο στη διαχείριση και στις αποφάσεις του σπιτιού, δεν αποφασίζει μόνο ο σύζυγος.
  • Υπάρχει λίγος ελεύθερος χρόνος για να ασχοληθεί με τα παιδιά   της.

Αρνητικές συνέπειες από την εργασία της μητέρας:

• Τα παιδιά μένουν πολλές ώρες μόνα τους χωρίς τους γονείς. Τα   παιδιά νιώθουν πολλές φορές έντονη παραμέληση και πικρία.
  • Οι γονείς αδυνατούν να παρακολουθήσουν την εξέλιξη και τις    συνήθειες των παιδιών τους, τις παρέες τους με αποτέλεσμα να  μην μπορούν να παρέμβουν έγκαιρα σε περιπτώσεις παραβατικής συμπεριφοράς.
  • Συγκρούσεις κι εντάσεις λόγω πιεστικού τρόπου ζωής και απαιτητικών εργασιών. Η  μητέρα μεταφέρει το άγχος της εργασίας  εντός  σπιτιού. Εντάσεις και ανάμεσα στους συζύγους λόγω σύγχυσης των ρόλων.
  • Έλλειψη ελεύθερου χρόνου, οι υποχρεώσεις πνίγουν τους γονείς, συνέπεια οι γονείς να μην έχουν διάθεση να ασχοληθούν με τα παιδιά  τους.
  • Δεν συγκεντρώνεται η οικογένεια γύρω απ? το οικογενειακό τραπέζι, αποξένωση , μοναξιά, συναισθηματικά κενά.