Στο ΕνΕΕΓυ-Λ  Άνω Κώμης Κοζάνης, στις 31 Οκτωβρίου 2019, πραγματοποιήθηκε άσκηση σεισμικής ετοιμότητας, για τη μείωση των επιπτώσεων του φαινομένου του σεισμού στους μαθητές και το εκπαιδευτικό προσωπικό.

Είχε προηγηθεί ενημέρωση σε θέματα αυτοπροστασίας μαθητών και εκπαιδευτικών καθώς και σε θέματα σεισμικού κινδύνου, όπως αυτά ορίζονται από τον Οργανισμό Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (ΟΑΣΠ).

Κατά τη διαδικασία της εκκένωσης του σχολείου οι μαθητές εφάρμοσαν τις οδηγίες που ήδη γνώριζαν, με τη βοήθεια των καθηγητών τους και συγκεντρώθηκαν στον προκαθορισμένο χώρο καταφυγής, που είναι ο αύλειος χώρος.

Ακολούθησε καταμέτρηση των μαθητών και στο τέλος της σεισμικής άσκησης έγινε αξιολόγηση και επισήμανση – καταγραφή τυχόν ελλείψεων και παραβλέψεων.